draby.pl

Łucznictwo sportowe w pigułce

Łucznictwo dla początkujących – kompletujemy sprzęt

Rekreacja w formie łucznictwa staje się coraz popularniejsza. Ciężko określić co jest tego powodem, jednak wzrastający trend na taką formę sportu można zauważyć gołym okiem. Jeśli również i Ty zaczynasz powoli odczuwać pasję do łucznictwa, to warto już teraz zapoznać się ze wskazówkami na temat łucznictwa dla początkujących.

Łuk dla osób dopiero zaczynających

Jeśli zaczynasz z łucznictwem to musisz zwrócić szczególną uwagę na wybór łuku. Jeśli interesuje Cię sprzęt najwyższej jakości, to łuk powinien być laminowany, dobrze wyprofilowany, aby mógł strzelać prosto oraz powinien charakteryzować się dobrze pracującymi końcówkami ramion. Tego typu sprzęt będzie bezpieczny oraz na pewno posłuży na lata. Jednak jeśli nie mamy tak dużego budżetu finansowego, aby móc pozwolić sobie na łuk prosto ze sklepu, to możemy pomyśleć o kupnie sprzętu używanego. Warto zajrzeć na stronę informacyjną Świdnika, a wiec swidnicainfo.pl, ponieważ jest tam sporo pasjonatów łucznictwa. Może akurat będą tam organizowane zawody lub zlot, na których ktoś będzie sprzedawał używany łuk?

Warto mieć świadomość, że na rynku znajdziemy kilka typów łuków. Mowa m.in. o łukach składanych, które są tak naprawdę najpopularniejsze z okazji ich łatwego składania, przechowywania i przenoszenia. Oprócz tego wyróżniamy łuki jednoczęściowe, a więc tzw. compound, które pozwalają uzyskać znacznie lepsze parametry, takie jak np. maksymalne napięcie przy znacznie mniejszej sile użytej przez użytkownika.

Dobór strzał do łuku

Jeśli mamy już kupiony łuk to na pewno musimy teraz pomyśleć o strzałach. Do wyboru w tym przypadku mamy strzały aluminiowe, drewniane, a także z włókna szklanego i węglowego. W zależności od rodzaju strzały, będzie ona się zachowywać nieco inaczej, nawet jeśli będziemy używać ja na tym samym modelu naszego łuku. Podczas zakupu strzał zwróćmy uwagę na ich rozmiar, długość naciągu oraz ogólną jakość. Zawodowcy najczęściej używają strzały z włókna węglowego. Są one wytrzymałe, jednak ich cena jest znacznie wyższa w porównaniu do innych rodzajów. Z kolei te z aluminium użytkowane są przede wszystkim w halach.

Co jeszcze warto mieć zaczynając z łucznictwem?

Jeśli marzy nam się łucznictwo to warto pomyśleć również o innych przydatnych akcesoriach. Tutaj na pewno dla osób początkujących wartym uwagi akcesorium będzie podpórka pod strzały. Do niej zalicza się celownik, podstawkę, poziomicę, stabilizatory, siodełka i szczerbinkę. Mając taki zestaw na pewno będziemy mogli szybciej opanować podstawy łucznictwa i stale zwiększać swoje umiejętności. Pamiętajmy jednak, aby pierw skupić się na technice łucznictwa, a nie na wszelkich akcesoriach. Szczególnie jeśli jest to nasza pierwszą styczność z łucznictwem, gdyż nigdy nie wiemy, czy np. po kilku tygodniach nie znudzi nam się ten sport i po prostu wydamy pieniądze w błoto.

Copyright © All rights reserved.