draby.pl

Łucznictwo sportowe w pigułce

Jak sobie pomóc w okresie budowania masy?

Bodźcem, który najmocniej wpływa na rozwój mięśni, jest oczywiście trening siłowy. Nie zastąpi ci go żadna, nawet najlepiej skonstruowana dieta. Nie zastąpią ci go żadne modne i szeroko reklamowane suplementy na mase. Chcesz mieć mięśnie?

Budowanie masy ciała – podstawowe informacje

Zatem musisz sobie na nie zapracować i musisz się trochę wysilić, przygotowując się na długą i ciężką pracę. Uważaj jednak na to, by ta praca nie była bezowocna. Wbrew pozorom nie ma sensu przesiadywać na siłowni po kilka godzin dziennie. Twój trening nie musi wcale trwać aż tak długo, by był skuteczny. Nieraz lepiej skrócić go nawet do godziny, a po prostu zintensyfikować.

Długotrwałe treningi są bowiem sporym obciążeniem dla układu hormonalnego, który pod ich wpływem zaczyna wyrzucać do organizmu więcej hormonów katabolicznych (głównie kortyzol – hormon stresu). One natomiast wykazują się zdolnością do rozbijania i usuwania różnych komórek z organizmu. Pozbywają cię nie tylko tłuszczu, ale również i mięśni. Trenuj więc trzy lub cztery razy w tygodniu. Po każdych wykonanych ćwiczeniach możesz sobie przyjąć jakieś suplementy na masę, czyli przede wszystkim odżywkę białkową, która uzupełni twoje zapotrzebowanie na proteiny – składniki, które tworzą i budują twoje mięśnie. Ogólnie rzecz biorąc suplementacja może ci też pomóc w regeneracji. Jeżeli więc z uwagi na ciężkie treningi coraz częściej masz problemy z zasypianiem i w ciągu dnia nieraz brakuje ci energii, zacznij przyjmować kompleksy witamin, najlepiej te kierowane do sportowców. Bardzo ważne będą dla ciebie głównie witaminy z grupy B, dbające i o mięśnie, i o cały układ nerwowy. Suplementy na mase zwykle zawierają je w większych ilościach.

Jeżeli natomiast wolisz przyswajać witaminy w sposób „naturalny”, staraj się jeść podroby, a zwłaszcza wątróbkę. Żaden suplement na masę nie zastąpi ci natomiast zwykłego snu. Jeżeli chcesz, by twoja regeneracja przebiegała bezproblemowo, powinieneś spędzać w łóżku przynajmniej te siedem czy osiem godzin każdej nocy.

Więcej artykułów o zdrowym odżywianiu znajdziesz w serwisie www.wtoku.pl.

Copyright © All rights reserved.