draby.pl

Łucznictwo sportowe w pigułce

Łucznictwo dla amatorów – co warto wiedzieć o łukach?

Łucznictwo to dla wielu osób nieco abstrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Mimo to ta dyscyplina sportu jest popularna. A jak zacząć? Otóż łucznictwo wiąże się z dopasowaniem odpowiedniego łuku, strzały i akcesoriów.  Dla początkujących może ta dyscyplina przerodzić się w pasję i zabić wolny czas, którego wielu ma pod dostatkiem.

Jaki sprzęt wybrać?

Wiadomo, że naszym pierwszym zakupem będzie łuk. Warto wybrać łuk, który nie będzie od nas wymagał dużej ilości siły. Dla osób początkujących poleca się model o niedużym naciągu, taki pozwoli na oswojenie się z całym mechanizmem. Osoby początkujące najlepiej jakby zaczęły swoją przygodę z łukiem bloczkowym. Jest idealny dla osób, które jeszcze nigdy nie miały łuku w ręku. Łuk bloczkowy ma lepszą komfort i chwyt. Sprzęt dla początkujących posiadają wzmocnione cięciwy to one powodują bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętu.

Jaki wybrać rodzaj łuku?

Są trzy dostępne:
-klasyczny,
-historyczny (wschodnie, japońskie, długie),
-bloczkowe.

Łuk klasyczny wymaga cierpliwości i przede wszystkim ćwiczeń, ponieważ może być na początku nieco trudny w obsłudze. Warto dodać, że strzelanie z łuku angażuje mięśnie ramion, barków i pleców. Łuk bloczkowy posiada pewnego rodzaju duży mechanizm left-off, który ma precyzję co do strzału.

Interesujesz się łucznictwem? Sprawdź na jakim poziomie jest obecnie zawodowe łucznictwo w Polsce na portalu sportowym tutaj.

Dla początkujących będzie odpowiedni łuk klasyczny

Jego prosta budowa pozwala na zapoznanie się ze sportem. Wybór łuku powinien być wybierany pod względem długości od dłoni do kącika ust. To jest precyzyjna odległość łuku. Dla kobiet najlepszy łuk będzie odpowiedni o sile ok 10 kg. Dla mężczyzn będzie to łuk o naciągu 15 kg. Zacznij najpierw od słabszego łuku by nabrać wprawy.

Jaki łuk będzie odpowiedni dla dziecka?

Łuk dla dziecka też istnieją na rynku i modeli jest dość sporo. Zacznijcie od zabawki są plastikowe jak i drewniane. Drewniane są dla dzieci  wieku 9 lat a plastikowe dla mniejszych. Łuki dla dziecka są mniejsze bezpieczne, możecie używać strzał piankowe, które nie zrobią krzywdy. Długość łuku jest dopasowana do wzrostu dziecka.

Łucznictwo to świetna zabawa dla dzieci jak i dorosłych

Każdy z nas może się poczuć jak Robin Hood. Sport bez ograniczeń wiekowych i świetna alternatywa na zabicie wolnego czasu.

Copyright © All rights reserved.