draby.pl

Łucznictwo sportowe w pigułce

Łuk bloczkowy – najlepszy wybór do trenowania łucznictwa

Łuk bloczkowy to nowoczesny łuk, który posiada koła pasowe na końcach łopatek, przez które przechodzi cięciwa. Ponieważ łuk jest napinany za pomocą kół pasowych zmniejsza to ilość siły potrzebnej do całkowitego otwarcia łuku.

Łuki te zapewniają większą dokładność, przyspieszenie i odległość w porównaniu do konwencjonalnego łuku.

W przeciwieństwie do tradycyjnych łuków, które są zazwyczaj wykonane z drewna lub drewna laminowanego, łuk bloczkowy jest często wykonany z aluminium i materiałów kompozytowych. Zostały one po raz pierwszy opracowane i opatentowane przez Hollessa Wilbura Allena w USA w latach 60-tych XX wieku i od tego czasu stały się coraz bardziej popularne zarówno w łucznictwie sportowym jak i myśliwskim.

W miarę otwierania cięciwy konwencjonalnej promień krążków i napięcie wzrasta, aż do ponownego zmniejszenia. Pozwala to na bardziej zrelaksowane trzymanie łuku dla większej dokładności.

Po zwolnieniu lina gwałtownie on przyspiesza. Ma to kilka zalet:

Gdy struna osiąga maksymalne naprężenie, krążki zmniejszają napięcie początkowe, co ułatwia celowanie.

Krążki umożliwiają łucznikowi naciąganie łuku z większą siłą niż w przypadku łuku konwencjonalnego.

Cięciwa kontynuuje przyspieszanie strzały od momentu jej zwolnienia do punktu startu, osiągając większą siłę, a tym samym większą prędkość.

Budowa tradycyjnego łuku polega na dojrzewaniu drewna cisowego od 1 do 2 lat, a następnie powolnym nadawaniu mu kształtu, co może trwać nawet do 4 lat. Natomiast obecne kompozytowe łuki bloczkowe wykonane są z aluminium i materiałów kompozytowych. Na końcach znajdziemy na przykład włókno węglowe.

Copyright © All rights reserved.