Krótka historia łucznictwa sportowego w Polsce
Bez wątpienia łucznictwo zalicza się do jednych z najstarszych wynalazków w dziejach ludzkości. Początki łucznictwa datuje się na erę paleozoiczną, a więc około 8000 rok p. n. e. Na tamte czasy było to spore odkrycie i szybko stało się popularne na całym świecie. Szczególnie dla wojsk wielu imperiów.
Popularność łucznictwa sportowego w Polsce
Polska jako kraj jest jednym z najważniejszych państw, które przyczyniło się do rozwoju łucznictwa sportowego w Europie w obecnych czasach. Wszystko za sprawą dyplomowanego kapitana Mieczysława Fularskiego oraz porucznika Apoloniusza Zarychta, którzy po powrocie z Paragwaju (przebywali tam wśród indiańskich plemion) wydali w Polsce książkę pt. „Łuki i łucznictwo”. Książka ukazała się w 1923 roku i została wydana wraz z resztą członków Związku Strzeleckiego.
W roku 1926 w Polsce stworzona została oficjalna Komisja Organizacyjna Związku Polskiego Klubów Łuczniczych. Zadaniem tej komisji było stworzenie nowej dyscypliny sportowej. Oczywiście zakres jej działań był znacznie szerszy, a już w 1927 roku powstał Polski Związek łuczniczy. Na jego czele znajdował się Władysław Giżycki.
Sukcesy polskich łuczników i łuczniczek
Promocja łucznictwa w Polsce już w okresie międzywojennym sprawiła, że nasz kraj odnosił sukcesy w tej dyscyplinie od samego początku jej zwiększonej popularności. Przede wszystkim udane dla Polaków były I Łucznicze Mistrzostwa Świata, które rozegrano we Lwowie. Tam na pierwszym miejscu podium w konkurencji mężczyzn stanął Michał Sawicki, który tym samym został Mistrzem Świata.
Równie duże sukcesy udało się osiągnąć w konkurencji kobiet, gdzie na tych samych zawodach zwyciężyła Janina Kurkowska Spychajowa. Ta sama zawodniczka znajdowała się na podium Mistrzostw Świata jeszcze w latach 1933, 1934, 1936, 1939 oraz 1947. Od 1957 roku na Igrzyskach Olimpijskich postanowiono oficjalnie wpisać łucznictwo do oficjalnego programu mistrzostw. Sprawiło to, że od tego czasu Polska niemal na każdej kolejnej imprezie odnosiła sukcesy w strzelaniu z łuku.
Zawodnicy z Polski w dalszym ciągu odnoszą sukcesy w łucznictwie. Ostatnio na stronie BełchatówInfo ukazał się artykuł o tamtejszych zawodnikach, którzy zajęli wysokie miejsca na zawodach rangi międzynarodowej.