Co zrobić, jeśli strzała zsuwa się z podpórki?
Częstym problemem dla nowych łuczników jest zsuwanie się strzały z podpórki. Większość z nich rozwiązuje ten problem przytrzymując strzałę palcem wskazującym podczas naciągania łuku, ale jest to niebezpieczne i tymczasowe rozwiązanie. Lepiej jest zdiagnozować przyczynę. Sprawdźmy dlaczego strzały często spadają z podstawki podczas naciągania.
Napięcie palców
Zbyt mocne trzymanie cięciwy lub niewłaściwe jej zaczepienie może spowodować wykręcenie strzały z podpórki. Prawidłowy chwyt cięciwy to brak jakiegokolwiek chwytu. Umieść cięciwę pomiędzy pierwszym i drugim stawem palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Poeksperymentuj z dokładnym umiejscowieniem. Niektórzy łucznicy, na przykład umieszczają cięciwę bliżej pierwszego stawu. Naciągaj cięciwę tylko na tyle, aby nie wyślizgiwała się z palców. Ciężar powinien być utrzymywany przez układ kostny, a nie mięśniowy. Utrzymuj płaski grzbiet dłoni i rozluźnione mięśnie. Naciągając łuk z rozluźnioną dłonią i przedramieniem, utrzymasz strzałę na spuście i zapewnisz czyste zwolnienie.
Porady dla początkujących z łucznictwem
Zbyt duża siła naciągu
Łatwo jest przecenić siłę naciągu. W rzeczywistości, częstym błędem początkujących łuczników jest zaczynanie od zbyt dużej siły naciągu. Jak już wspomnieliśmy, napięcie mięśni dłoni i przedramienia może spowodować wykręcenie strzały z podpórki i utrudnić wypuszczenie jej. Napięcie mięśni jest jednym z wielu objawów zbyt dużej siły naciągu. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać łuku w pełnym naciągu przez 10 sekund, spróbuj zmniejszyć ciężar naciągu.
Napinanie chwytu
Podobnie jak zbyt duże napięcie w dłoni chwytającej cięciwę, niewłaściwe ułożenie dłoni na rękojeści może spowodować wykręcenie strzały z podpórki. Jeśli trzymasz łuk jak kij baseballowy, łuk będzie się przekręcał z boku na bok.
Prawidłowy chwyt łuku generuje niewielki moment obrotowy. Dobry chwyt jest najmniejszym możliwym chwytem. Aby zmniejszyć moment obrotowy, należy luźno chwycić łuk poprzez rozluźnienie dłoni i umieszczenie jej na uchwycie łuku. Przesuń dłoń w górę rękojeści tak daleko jak to tylko możliwe. Środek dłoni powinien znajdować się w gardzieli, czyli najgłębszej części rękojeści.
Na początku mojej przygody z łucznictwem ciągle mnie to irytowało, kiedy strzałą zsuwała się z podpórki, ale z biegiem czasu można to opanować.